Od 1.1.2018 se vrátila možnost předkupního práva pro ostatní spoluvlastníky nemovitostí. Při prodeji nemovitosti, která má více majitelů, je důležité brát v potaz několik faktorů.
Příklad: Prodáváte svůj podíl 2/3 orné půdy, máte kupce za 300.000,- Kč. Zbylou 1/3 vlastní jiný majitel. Předtím ale než někomu svůj podíl prodáte, je nutné jej spoluvlastníkovi nabídnout, aby měl možnost předkupní právo uplatnit. Spoluvlastník má 3 měsíce na to, aby se vyjádřil. Předkupního práva se může vzdát dříve a to písemnou formou.
Velmi důležitá je také ta věc, že pokud se změní kupní cena, je nutné toto kolečko absolvovat znovu. V okamžiku, kdy se rozhodnete předkupní právo neřešit, tak pozor, spoluvlastník má 3 roky na to, aby své právo uplatnil a stávající majitel mu podíl prodal za tu cenu, za kterou dříve koupil. Jak je to s katastrálním úřadem? Listina o předkupním právu se dokládat nemusí, katastr toto neřeší.
Další důležité věci, které se týkají předkupního práva:
Osoba blízká – na tento případ pamatuje občanský zákoník a zde předkupní právo neplatí. Do této skupiny můžeme zařadit přímé příbuzné, sourozence, manžela nebo i partnera. Vyhnout se předkupnímu právu nelze, platí pro všechny typy převodů, ať už úplatné či neúplatné. V okamžiku kdy spoluvlastník využije svého předkupního práva při bezúplatném převodu, nevychází se z kupní ceny, ale z ceny obvyklé.
Novela značně zkomplikovala prodej bytu, ke kterému patří podíl na společných částech domu, ať už se jedná o garáž nebo další prostory. Majitel, který bude prodávat byt s garáží, potřebuje od každého spoluvlastníka písemnou odpověď. V developerských projektech se může jednat až o stovky majitelů. Celé procesy prodejů se značně prodlužují.
Pokud řešíte nějaký problém ohledně předkupního práva, tak mi zavolejte a společně najdeme nejlepší řešení.
Martin Slavík | realitní makléř